Sprawy bieżące + ciekawostki
kilka spraw, może coś Państwa zaciekawi?

Temat 1: moduł e-commerce

Uważam, że warto uruchomić u siebie, aby zbierać dodatkowe informacje o swoim biznesie. Myślę, że można w ten sposób lepiej optymalizować biznes. Tutaj jest filmik/instrukcja jak uruchomić u siebie moduł e-commerce- zobacz.

Kilka moich spostrzeżeń wynikających z analizy modułów e-commerce, może one Państwa do czegoś zainspirują:)

Pizze połówkowe:- chyba warto mieć u siebie, bo są chętnie kupowane, mimo i tym bardziej, że nie "łapią" się na żadną promocję. Może nawet warto podnieść na nie cenę, bo każdy przecież zrozumie, że to dodatkowa praca dla restauracji, wyższa cena jest więc uzasadniona. Cena pizzy połówkowych są wyższe niż tych bardziej od niej popularnych (Capriciosa):      Uwaga: w pizzy połówkowej trzeba wpisać jakąś cenę, aby w ogóle się wyświetlała. Większość z Państwa nie ma dopłaty więc, aby obejść problem wpisujecie "0,01 zł". Można sobie z tym poradzić lepiej. Mianowicie wpisać "0,001zł" wtedy system jest zaspokojony, bo ma cenę, ale ponieważ ją zaokrągli to klient widzi "0,0 zł". 

Cichy Marketingowiec: widać, że dobrze działa, ale tylko tam, gdzie jest uruchomiony moduł SMS, bo wtedy klient dostaje zaproszenie zarówno mailem jak i SMS do ponownego zakupu. Niestety widać, że jeśli do Cichego dołączony jest Kupon Promocyjny to efekt jest większy

Pizze szczególnie chętnie kupowane- może warto zastosować pewien trick, kiedyś go podejrzałem w innym biznesie, może i u Państwa zadziała:). Dowcip polega na tym, że na produktowi najczęściej kupowanemu/porównywanemu cenowo daje się szczególnie niską cenę. Klient się cieszy, że dobrze trafił i odpuszcza sobie uwagę i nie sprawdza pozostałych cen. W głowie ma już "tutaj jest tanio". 

Może dodatkowo warto się zabezpieczyć tak, że wartość tego "specjalnego dania" jest niższa niż minimalna wartość zamówienia, więc nie ma groźby, że kupi tylko to i nic więcej. Może nawet warto ten produkt/cenę reklamować? Dzięki modułowi e-commerce łatwo wyłapać, które dania cieszą się największą popularnością Z reguły jest to Capriciosa.


Najlepsze promocje- dzięki modułowi e-commerce można wyłapać, które promocje są szczególnie miłe klientom. Czyli tworzymy najpierw kilka promocji, tak aby klient miał wybór. Promocje oczywiście nie łączą się. Szybko widzimy które polubili a któryvh nie. Mamy więc wiedzę, jaką promocję zareklamować na przykład na ulotkach czy na facebook'u itd.

Kompozycja własna- raczej trzeba chyba dać klientom opcję edycji składników na pizzy

Temat 2: drukarki GPRS

Ten temat dotyczy lokali na samoobsłudze za pomocą drukarki GPRS. Jest już Państwa większość więc parę uwag, bo tematy czasami się powtarzają:
 1. jeśli drukarka się dziwnie zachowuje, co oznacza, że "pipczy" albo "DNS error" albo wyświetla jakieś dziwne znaki to na 99,99% na karcie SIM nie ma Internetu. Co należy zrobić?:
  • uruchomić drukarkę ponownie z inną kartą SIM, najlepiej ze swojego telefonu albo pracownika wiedząc, że ta karta ma Internet, że działa poprawnie
  • jak drukarka "ożyje", to wiemy gdzie tkwi problem
 2. karty SIM prepaid'owe- nie wiem na czym polega problem, ale z tymi kartami ciągle jest kłopot z transferem. Kupujecie Państwo w dobrej wierze karty tego typu z dużą ilością transferu, aby uniknąć abonamentu. Kończy się to tym niestety, że po kliku nieudanych próbach i tak kupujecie abonament. Te karty chyba mimo, że mają jeszcze transfer do wykorzystania to po iluś dniach i tak są dezaktywowane. Zdecydowanie odradzam.
 3. karty abonamentowe:
  • wystarczy na miesiąc 300 MB można więc kupować te najtańsze
  • karta musi obsługiwać protokół GPRS, czasami z kartami Play'a jest problem, u innych operatorów nie było żadnego kłopotu
  • w T-Mobile była/jest (?) oferta "Internet dla Firm, Oferta Elastyczna"- do 300 MB 5 zł, a po przekroczeniu 19 zł. To chyba cenowo najlepsze rozwiązanie, ale oczywiście trzeba sprawdzić.
 4. wyłączona drukarka- powoduje, że system zamawiania online się wyłącza. W ten sposób, jeśli macie Państwo przerwę w pracy i nie chcecie zamówień online, to drukarkę trzeba po prostu wyłączyć.
Temat 3: klient ma potwierdzenie zapłaty a Państwo nie widzicie zamówienia (...i robi się nerwowo)

Taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. Ważne, abyście jednak Państwo i obsługa w lokalu wiedziała co się dzieje i co należy zrobić:
 1. czasami banki zaksięgują przelew, ale opóźniają dokonanie przelewu na Państwa rzecz
 2. my dopóki nie mamy tych środków to nie pokazujemy Państwu zamówienia złożonego przez klienta
 3. jeśli sytuacja się przedłuży do 10 minut, system automatycznie anuluje zamówienie, oraz 
  • wyświetla klientowi informację: "zamówienie anulowane z powodu braku środków, jeśli jednak do nas dotrą z opóźnieniem to zwrócimy Ci je w ciągu 2-3 dni roboczych"
  • wysyła do dotpay.pl polecenie: "jeśli środki klienta wpłyną to zwróć je na jego konto"
 4. jeśli jednak środki nie wrócą do klienta w ciągu tych 2-3 dni roboczych to prosimy pilnie o maila na adres kontakt@skubacz.pl z podaniem numeru zamówienia. Taka sytuacja zdarzyła się 2-3 razy na około 150.000 razy. Coś nie zadziałało w dotpay.pl.
Temat 4: zwolnienie klienta z wyrażenia zgody na otrzymywanie wiadomości handlowych

Dostaliśmy takie zgłoszenie z call center:

Klientka skarżyła się, że nie można zamówić online jeżeli nie zaznaczy się opcji przychodzących reklam i promocji. Restaurator prosi, żeby mimo nie zaznaczenia tej opcji można było złożyć zamówienie.

To nie jest możliwe, po to jest ten rabat, aby restaurator miał szansę zrobić z tego klienta, klientem stałego.

Temat 5: plotki i ciekawostki:)
 1. szykujemy się do sprzedaży naszej usługi za granicą. Plan startu był na luty/marzec 2016, ale wygląda, że jeszcze w listopadzie będziemy obecni w Anglii:). Jeden z naszych nowych klientów planuje uruchomienie lokalu w tym kraju w ciągu najbliższych 2 tygodni., oprócz działającego lokalu w Polsce.Trzymamy kciuki! Oczywiście dostał od nas specjalne warunki. Przez pierwsze 6 miesięcy usługa całkowicie bezpłatna. Zapraszamy, może i Państwo coś pomyślicie w tym kierunku? Myślę, że temat może być bardzo ciekawy. Za 6-12 miesięcy będziemy mądrzejsi więc do tematu można zawsze wrócić:)
 2. Gliniarze z New York Pizza Department mocno się rozochocili i chcą zrobić teraz porządki we Wrocławiu (mają nasze Aktywne Menu)- przeczytaj artykuł.
 3. Na zakończenie kawał, który ostatnio słyszałem (żeby nie tylko o robocie było!):
Nad ranem rozlega się walenie do drzwi. 
Facet pyta: "kto tam?" 
Na co słyszy odpowiedź: "ABW!!!"
Na co facet: "Nie wierzę"
"No właśnie, my w tej sprawie!"

Komentarze