Co zrobić w Internecie, gdy startuje nowy lokal (albo chcemy się bardziej urosnąć)?

coraz częściej interesujecie się Państwo marketingiem internetowym, bo albo odpalacie nowy lokal albo postanawiacie zwiększyć sprzedaż Wypasiona pizzaisushibarMania SmakuCzerwony Październik itd. itd.) , dlatego postanowiłem napisać parę najważniejszych informacji na ten temat.
Zachęciło mnie też zadowolenie jednego z Państwa, gdy odkrył moduł SMS: 

Mareczku poproszę o paczkę smsow. Bardzo fajnie to działa.
Odzew jest całkiem, całkiem.Uważam, że powinno się wykonać następujące kroki:


Krok 1: podstawowy, który uważam trzeba zrobić na pewno
 1. dodać się do wizytówek Google'a- usługa bezpłatana, tutaj jest odpowiednia informacja- zobacz
 2. dodać się do portali pyszne..pl i pizzaportal..pl, ale podjąć takie działania, które spowodują, że każdy klient, który przyjdzie z portalu kolejne zamówienie złoży u bezpośrednio u Państwa. Chodzi o to, aby  stał się Państwa stałym klientem. Konkretnie trzeba zrobić, tak
 • zbierać numery telefonów tych klientów w oddzielnej bazie, aby później kierować do nich kampanie SMS specjalnie dla nich przygotowane.
 • uruchomić rabat do pierwszego zamówienia online
 • uruchomić program lojalnościowy
 • dostawca powinien zachęcać tych klientów do złożenia kolejnego zamówienia bezpośrednio u Państwa oferując na przykład Kupon Promocyjny (może sobie wygenerować), informując o promocjach, których nie ma na portalach itd. itd.
 • pod żadnym pozorem nie reklamować portali (żadnych opakowań z logo portali, żadnych ulotek z rabatami od portali, zakaz reklamy portalu z nazwą Państwa lokalu itd. itd.)
 • nie umieszczać odnośników na swojej stronie ineternetowej do portalu (bezwzględnie)
 1. Wypełnić pola SEO, aby Państwa strona była dobrze oceniona przez roboty Google, co daje szansę na wyższą pozycję w Google- tutaj jest instrukcja.
 2. Uruchomić moduł SMS i zacząć robić kampanie SMS. Macie Państwo do dyspozycji Kupony Promocyjne, aby ewentualnie wzmocnić siłę tych kampanii. Tutaj są gotowe pomysły i teksty kampanii SMS- zobacz
 3. Uruchomić re-marketing:
 • reklama graficzna "przylepiana" każdemu klientowi, który odwiedził Państwa stronę
 • gdy klient opuszcza stronę i wchodzi na inne, które wpuszczają reklamę (większość to robi nawet youtube, onet itd.) to wciskamy Państwa reklamę
 • w efekcie klient widzi Państwa logo, nazwę restauracji przez 30 dni, średnio 20-30 razy
 • chodzi o to, aby uwarunkować klienta na Państwa markę, jak kiedyś będzie głodny, to aby właśnie Państwa lokal przyszedł mu do głowy, a nie lokal konkurencji lub portal
        zasady organizacyjno-finansowe re-marketingu:
 • potrzeba przygotować 12 banerów reklamowych, jeśli to my robimy to 168 zł netto
 • kampania to około 100 zł netto budżetu na 1200 wizyt na stronie- trzeba zrobić test najpierw
 • nasza usługa uruchomienia i optymalizacji kampanii to 49 zł netto
 • z reguły dokładamy się 50% do budżetu
 1. analizować i optymalizować zachowanie klientów na stronie WWW za pomocą Google Analytics

Krok 2:

Zrobić kampanię linków sponsorowanych w Google, aby ocenić ich skuteczność i opłacalność.

Proponuję takie rozwiązanie:
 • Państwo dajecie na budżet 250 zł netto
 • my się dokładamy w wysokości 250 zł netto, czyli mamy 500 zł na kliki
 • usługa=49 zł
To powinno wystarczyć na miesiąc. Po miesiącu oceniamy efekty i decydujemy co dalej.
Dodatkowo będziemy mieć informacje, na jakie frazy klienci znaleźli/wyszukali Państwa lokal. To będzie dobra wiedza, aby podjąć decyzję o pozycjonowaniu.

Linki sponsorowane są szczególnie dobre i polecane dla lokali startujących, bo efekty będą szybkie. Gdy lokal będzie już znany to warto kontynuować jeśli zainwestowane środki dają zadowalający zwrot z inwestycji.

Krok 3:

Zastanowiłbym się nad reklamą banerową. Warto zrobić test i ocenić wyniki.
Dla lokalu startującego to chyba nie ma co czekać, bo liczy się jak najszybsze wywołanie ruchu.
Trzeba się liczyć z ceną za klik około 0,3-0,8 zł. Cena jest niska, jak na stronie są ciekawe oferty/promocje/slogany + ładna strona to efekt z reguły jest bardzo dobry.


Krok 4:

Uruchomiłbym i wysyłał 1 raz na tydzień mailing to swoich klientów- przykłady mailingów naszych restauratorów. Wysyłka do 12.000 maili do bazy nie większej niż 2000 klientów jest bezpłatna.


Krok 5:

Bardzo mocno zastanowiłbym się nad pozycjonowaniem. Generalnie uważam, że pozycjonowanie to powinna być podstawą działań marketingowych, ale nie wiadomo czy uda się skutecznie stronę wypozycjonować. 

Na pewno wymaga to sporo czasu nawet do 6 miesięcy.

To co jest niezwykle pozytywnego, to fakt że co najmniej 6-8 stron naszych klientów samoistnie dostało się do Top 10 w Google i to na takich konkurencyjnych rynkach jak Lublin, Wrocław, Gdynia i Poznań. Jeśli to się powtórzy w kolejnych lokalach to znaczy, że Google polubiło nasze strony i samo pacha je do góry. Na razie nie wiem dlaczego akurat te a nie inne strony tak ładnie poszły w rankingu Google.

To tyle z mojej strony, powodzenia:)

Komentarze